ביו - אדריכלות

באהבה עושים דברים מיוחדים

 להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


ההשפעות הסביבתיות על חיינו ותופעת 'קשה קשב וריכוז' - התופעה, הגורמים ופתרונות.
מאת דורית גפן ביו - אדריכלות
(חלק מהחומרים לוקטו ממספר אתרים הדנים בנושא קשה קשב וריכוז. על סעיפים 9,10) תבוא הרחבה בהמשך )

            הנושאים הנסקרים במאמר:
 1. פתח דבר
 2. הגדרת התופעה והתייחסות הרפואה הקונבנציונאלית לדרכי האבחון והטיפול בה.
 3. התבוננות על העולם בו אנו חיים - ריבוי מערכות והשפעות מזיקות.
 4. השדות הסובבים אותנו.
 5. המזיק הגדול במאה השנים האחרונות בסביבה - הזיהום החשמלי.
 6. הנזקים משדות אלקטרומגנטים והשפעתם על הביולוגיה של הגוף והקשר לתופעת קשה קשב וריכוז.
 7. המלצות כיצד להזהר מהשפעות חשמל מזוהם.
 8. תכנון אדריכלי ועיצוב סביבתי המשפיעים על סביבת המחייה של האדם והסביבה.
 9. תזונה והשפעתה על איזון מערכות ביולוגיות.
 10. חיידקים וטפילים המשפיעים על איזון גוף האדם.
 11. סיכום.
 12. נספחים
 1. פתח דבר
 
מהי תופעת קשה קשב וריכוז וכיצד ניתן להתייחס לתופעה זו גם במבט רחב על סביבת המגורים בתי החינוך והלמידה של הילד והסביבה הכללית, מרחב החיים שלנו.
 
התופעה מכונה ADHD ופרושה המלא הינו ATTENTION DEFICIT HYPERACTIVITY DISORDER שתרגומה בעברית - הפרעה של חוסר קשב ופעלתנות יתר. התופעה מוגדרת בספרות הרפואית כהפרעה ביולוגית ומושפעת מהסביבה.
 
התופעה מאובחנת בתחילה לרוב על ידי ההורים שמרגישים כי ילדם קופצני וחסר סבלנות בצורה חריגה, מגיב בחריפות קיצונית למצבים שונים או לחליפין אפאטי בצורה מוגזמת וחולמני ומקבלים דיווחים מקבילים הכוללים גם את מצב התקדמות הילד בלימודיו ממקומות בו שוהה הילד מחוץ למסגרת הבית כגון גן, בית ספר ואחרים. ההתייחסות המקובלת כיום הינה לחפש מאבחן שיגדיר האם הילד סובל מליקוי/קושי כלשהו שיש לו גם ביטוי נוירולוגי, ביולוגי בנוסף להתנהגותי ולאחר ההבחנה יופנה הילד להמשך אבחונים קלינים, מפגשים עם פסיכיאטרים, ריפוי בעיסוק ופעמים רבות יופנה לטיפול תרופתי שכיום קיימים מחקרים המעידים על נזק פיזיולוגי לילד.
כדי לטפל בשורש הבעיה עלינו לחפש את עולם הסיבות למהלכים שגרמו לתוצאות ההתנהגויות החריגות בקרב ילדנו ובבוגרים רבים.

היבט נוסף של הבנת התופעה דרך עולם הסיבות היא ההבנה כי כדור הארץ שלנו עובר שינויים בריאתיים בהם קיימת התגברות של ההשפעות האנרגטיות של יסודות האש והאוויר במרחב הבריאתי שלנו והילדים הנמצאים תמיד בקו הראשון מבחינת ההתפתחות האבולוציונית העתידית, הינם תמיד אלו שהמערך הליבתי שלהם ברגע היוולדם מכיל אחוז גבוה יותר של יסודות האש והאוויר הבא לידי ביטוי בשלבים מתקדמים של התפתחותם באופי המוגדר 'קשה קשב וריכוז'. 
במאמר הנני רוצה להדגיש היבטים סביבתיים נוספים מעולמות תוכן שונים כמו אדריכלות, עיצוב סביבה, גיאוביולוגיה, ההרכב של השדות החשמליים, המגנטים והאלקטרומגנטים במרחב, תזונה, רפואה אלטרנטיבית ומבט לעולם ה'תוכן הפנימי' של האדם, המתייחסים לעולם הסיבות  המשפיע על הקצנת או הרגעת מצבים אלו המוגדרים כקשה קשב וריכוז.
אחד התיעודים הראשונים שפורסמו בנושא הפרעות קשב וריכוז נמצא בספר של שירי ילדים משנת 1845 שכתב רופא בשם ד"ר היינריך הופמן ובשנת 1902 תיעד דר' סטיל התנהגות של קבוצת ילדים הסובלים מ"פגם בשליטה מוסרית". בשנת 1920 תועדה תופעת התנהגות של קשיי קשב והיפראקטיביות אצל ילדים לאחר החלמתם ממגיפה שפגעה ברבים מהם. בספרות הרפואית הוחל משנות החמישים של המאה הקודמת בתיעודים של מחלות מוח מינימאליות אצל ילדים שסבלו מקשיי למידה, ריכוז וסרבול מוטורי כמו גם היפראקטיביות, יחד עם אבחנות פסיכיאטריות לאותן התופעות שכונו DSM. מאוחר יותר נוסף הכינוי ADD שהתייחס להפרעת קשב והכינוי בכללותו לתופעת הקשב והריכוז יחד עם היפראקטיביות, מכונה בספרות הרפואית בשם ADHD.

2. הגדרת התופעה והתייחסות הרפואה הקונבנציונאלית לדרכי האבחון והטיפול בה.
 
ד"ר  עידית פוזנר, נירולוגית ילדים, מגדירה  את הפרעת קשב ורוכז- ADHD כ"ליקוי בקשב ופעילות יתר". להלן פירוט התופעה באתר של העמות
ילה להתפתחות הילד ושיקומו -
http://www.child-development.org.il/210215/adhd
 
בהתייחסה לשאלה האם זו הינה מחלה ומה הם הגורמים לתופעה זו - עונה ד"ר פוזנר כי "ברוב המקרים מדובר בנטייה גנטית משפחתית, כלומר לילד יש אחים או אפילו ההורים שסבלו או סובלים ממנה בצורה קשה או קלה.
 
יחד עם זאת לסביבה יש השפעה בולטת על כישורי הקשב. המוח האנושי מחפש תמיד את הדרך הקלה, ומתרגל לעבוד כך. למשל – צפייה מרובה בטלויזיה או עיסוק רב במשחקי מחשב מהירים – מה שנראה לכאורה כגרוי גבוה ומיוחד למוח - מזיקים להתפתחות הקשב והלמידה, ומגבילה את התקשורת היצירתיות והתפוקות.
 
אם סביבת הילד מציפה בגרויים, המוח מתרגל לעבוד מגרוי לגרוי. עם הסביבה מעיקה רגשית, זה פוגע ביכולת הקשב. אם במשפחה כולם עם קשיי קשב, הרי שיש השפעה הדדית וסגנון דומה אצלם. מוח אחד לומד ממוח שני, מגיב לסביבה ויוצר דפוסי פעולה.   
לכן, קרוב לודאי שהריבוי הניכר של סביבה מציפה, עיסוק במדיה אלקטרונית, וגם לחץ רגשי וחברתי בחברה המודרנית, והמיעוט בסביבה תומכת, שלווה, תקשורתית וחמה, ללא ספק מעצימים ומחמירים ביטויים של הפרעות התפתחות כגון הפרעת קשב".
 
חיזוק מדעי לתהליך למידת "מוח אחד לומד ממוח שני" נמצא במאמר "המערכת האינטרינזית של המוח במצבי בריאות וחולי" מאת שחר ארזי המופיע בירחון הרפואי של אתר נוירולוגיה www.israel-neurology.co.il/journal/march_9.pdf בו מתייחס המחבר לנושא פעילות המוח המוקדשת לעיבוד החוויה הסובייקטיבית ואותות הבאים מן הגוף, כמו כן, ישנה התייחסות מדעית לכך כי נויירוני המראה של אדם הצופה בתהליך של אדם אחר משקפים את אותם אותות פחד או רגש של האדם החווה בתהליך עצמו.

תופעה או מחלת קשה קשב וריכוז מאופיינת על ידי הנוירולוגים פעמים רבות גם תחת ההגדרה הפרעה "נוירו-התנהגותית" כיוון שמדובר בהפרעה גופנית, פיזית, המוגדרת גם כליקוי ביולוגי במוח. ילדים שמאובחנים תחת ההגדרה של קשה קשב וריכוז מאופיינים גם כילדים הסובלים מהפרעה רגשית שמקורה בדרך כלל מלחץ משפחתי, סביבתי שנובע פעמים רבות ממצב טראומאטי כלשהו של הילד או מקרובי משפחתו, דמות אהובה עליו או אירוע שהתרחש בסביבתו הקרובה.
 
מבחינה מדעית רפואית את תופעת "קשה קשב וריכוז" ניתן לבחון דרך המנגנונים הביולוגים של הגוף כיוון שהתופעה מאובחנת כליקוי במנגנוני הבקרה של המוח. הביטוי לכך יהיה ברמת המהירות של העברת הפקודות במוח ובעוצמת הפולסים ובאופן הזרימה שלהם. האבחנה ניתנת דרך צורת ההתנהגות הבאה לידי ביטוי בתנועתיות יתר, אימפולסיביות, אי שקט, בלבול, חוסר ריכוז או/וחולמניות, וגם אי השלמת מטלות.
 
ההשפעות הרגשיות שחווה הילד הן חלק מהתהליכים המתרחשים במוחו ובאים לידי ביטוי דרך ביצוע תפקודיו השונים. תכונת הקשב מוגדרת כתכונה עם סרגל מדדים הנע בין גבוה לנמוך כאשר רק 2 רמות הקצה מוגדרות כהפרעה בדיוק כמו שאר תכונות האדם.  
 
האבחנה של תופעת קשה קשב וריכוז נמדדת על ידי איסוף מידע על התנהגויות הילד. דרך סדרת שאלות ומבחנים בדיוק כמו במדידות בתחומים אחרים  כמו לחץ דם ועוד. כאשר המידע תואם את הקריטריונים שנקבעו לאבחנה של ADHD, רק אז מאופיין  הילד בתופעה.
 
הטיפול בתופעה נעשה במספר דרכים - הן על ידי רכישת הרגלים חדשים לילד של סדר ומשמעת הנעשים דרך 'ריפוי בעיסוק', שיחות והדרכות להורים בתחום הקניית מסגרות לילדים של סדר יום, חוקים של שכר ועונש, התמודדות רגשית נכונה וסבלנות מצד ההורים להתנהגות הילד, תמיכת המערכת החינוכית גן/בית ספר ושיתופה בבעיה. כל מקרה נבדק לגופו ונשקלת האפשרות של ערוב פסיכולוגים, נוירולוגים ולפעמים גם טיפול תרופתי.
 
הוכח כי נתינת כלים נכונים להתמודדות בידי האנשים הקרובים לילד הן במסגרת המשפחתית הקרובה והן במערכות סביבו תורמים את התרומה הרחבה ביותר לאיזון תופעת קשה קשב וריכוז.
 
להלן המלצת ד"ר פוזנר לגבי הגורמים המוסמכים המטפלים בהפרעת קשב ורכוז:

"בתחום בריאות הנפש: פסיכולוגים, עובדות סוציאליות אם הוכשרו לטפל ולהדריך הורים.
בתחום הרפואה ההתפתחותית- רופאים להתפתחות הילד, רופאי ילדים, נוירולוגים לילדים ופסיכיאטרים לילדים -  כל אחד מהם יכול להיות ה"גורם המרכז" של הטיפול בילד, בתנאי שהוא מכיר באופן יומיומי ויש   לו נסיון ב- ADHD.
בתחום הפארא-רפואי- פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, קלינאיות תקשורת, מורים וגננות לחינוך מיוחד- בעלי מקצועות אלה יכולים לעזור בטיפול בהפרעות הנלוות- הליקויים המוטוריים השפתיים והלמידתיים.
 
מטפלות רגשיות בהבעה ויצירה הינן בוגרות של תואר שני עם הכשרה מעמיקה בפסיכולוגיה ועוברות הדרכה והשגחה מקצועית מתאימות אף הן לטיפול. ושוב – כל טיפול בגיל הילדות חייב לכלול הדרכת הורים מעמיקה ומעורבות בגורמים המטפלים בבית הספר". 
 
אחד הכלים להתמודדות עם תופעת הקשה קשב וריכוז היא וויסות חושי - טכניקת עבודה המביאה לאיזון הילד הלוקה בתופעה ומרחיבה את יכולתו להתמודד עימה. להלן 2 מאמרים המתייחסים לנושא:
 
http://www.child-development.org.il/ על וויסות חושי באתר של העמותה הישראלית להתפתחות הילד ושיקומו
 
http://www.nrg.co.il/online/17/ART2/204/400.html מאמר שהתפרסם במעריב ב21.1.2011 על אי וויסות חושי וכיצד ניתן להתמודד עימו.
 
 3. התבוננות על העולם בו אנו חיים - ריבוי מערכות והשפעות מזיקות.
 
אנו חיים במרחב ייקומי ועולמי המורכב מרשתות, רבדים ומערכות ביולוגיות, שדות חשמליים, מגנטים ואלקטרומגנטים ועוד.  התפתחות האבולוציה האנושית והביולוגית של גופים אורגאנים רבים לוותה באינטראקציה תמידית עם שדות אנרגיה אלו והושפעה מהם. חקר המדעים הרבים הביא להבנה כי קיימת חוקיות בייקום וביצירה הקרויה גוף האדם והפרה של חוקיות זו גורמת להפרה באיזון והתוצאה הינה 'מחלה' לסביבה ולגוף האדם.
 
כדי לתקן אנו צריכים ללמוד את החוקיות כדי להבינה, להבין את הנזקים ששינו את המערך האטמוספרי והסביבתי, להבין כי ההתפתחות הטכנולוגית המואצת גם היא מפרה את האיזון הסביבתי ופוגעת בבריאות האדם ולחוקק חוקים ותקנות חדשים שיעזרו לנו להגיע לאיזון ולריפוי גוף האדם והסביבה.
 
התודעה האנושית והמודעות האישית הפנימה והוכיחה בדרך מדעית כי גופנו יכול להתמודד עם השדות החשמליים עד לרמה מסוימת ומעבר לכך הגוף נפגע. הראשונים להיפגע הינם מה שמכונה בעגה הרפואית ה'תאים האפורים' במוחנו.
 
במאה השנים האחרונות עם התפתחות הטכנולוגיה והתגברות הקרינות האלקטרומגנטיות ותופעות הזיהום החשמלי יחד עם זיהומי אוויר הן מעשה ידי אדם והן מהטבע, הופר האיזון של כלל השדות החשמליים, אלקטרומגנטים ועוד הן סביבנו במרחב הסביבתי הקרוב והגלובאלי והן של הגופים האורגאנים המתקיימים על פני כדור הארץ. אנחנו כבני אדם מגדירים זאת כמחלות, מהקלות לקשות ומרגישים כי מערכות החיסון שלנו נפגעות ביתר קלות.
 
השפעת הזיהום החשמלי  על גוף האדם והסביבה - חי, צומח בא לידי ביטוי בשינוי המהות התפקודית = שינויים המשפיעים על המנגנונים הבסיסיים התפקודיים  שלשמם נוצרו ועוד.
 
כיצד להתמודד עם הסביבה ומה הוא המקום הטוב ביותר עבורנו מבחינת מקום מגורנו כדי לחיות בצורה בריאה והרמונית - אלו הם חלק מהנושאים המעסיקים אותנו שיכולים לעזור לנו לאזן את בריאותנו.
 
דרך חיינו, ההתייחסות הנפשית שלנו לתהליכים בחיינו והתזונה שלנו - הינם מרכיבים נוספים שמשמשים אותנו ככלים לאורח חיים מאוזן וטוב עבורנו. חשוב להדגיש כי כל אדם בוחר לו את דרך חייו והמטרות שבדרכו האישית והייחודית.
 
4. השדות הסובבים אותנו
 
תורת הגיאוביולוגיה חוקרת את הקשר שבין כדור הארץ לחיים דרך תופעת  השפעותיה של הקרינה הקוסמית וקרני כדור הארץ, על צורות הנדסיות, של חומרים, צבעים, מוצרים טכנולוגיים וכן הלאה על יצורים חיים. כולנו יודעים שמקומות מסויימים יוצרים תחושת נועם, ואילו באחרים אנו חשים שלא בנוח. יש מקומות שמשפיעים הצלחה על יושביהם ואחרים גורמים למזל רע. מקור השם "גיאוביולוגיה" מורכב מ"גיאו" (אדמה) ו"ביו" (חיים). http://www.geobiology.co.il/HEB.
הגיאוביולוגיה מתייחסת גם לרשתות האנרגטיות הסובבות את כדור הארץ. באתר של ד"ר זיגמונד קיונטה - http://www.vitatec.co.il/principles.html נמצא הסבר מפורט על השדות המקיפים אותנו:
"במשך מליוני שנים, כל זן ביולוגי על פני האדמה, התפתח תוך אינטראקציה מתמדת עם שדות אנרגיה חשמלי, מגנטי ואלקטרומגנטי שקיימים בטבע בנוסף לגורמים אחרים. כל הזנים סופגים לתוכם ונטענים משדות חשמליים, מגנטיים ואלקטרומגנטיים אלו ומושפעים מהם בדרכים רבות וברמות שונות.
מערכות ביולוגיות מכילות מגוון של שדות חשמלים, מגנטים ואלקטרומגנטים שבהם מתקיימים מקצבים, מבנים של אותות (אימפולסים) ומידע נוסף.
סיבתיות הבריאות והחולי של אורגניזם אינם יכולים להיות מוסברים באופן משכנע מבלי לקחת בחשבון את השדה החשמלי, המגנטי והאלקטרומגנטי שקיימים בתוך האורגניזם ובין האורגניזם וסביבתו."
אנו למדים כי תאוריה ומחקרים הראו שקיימת בקרה עליונה המחברת אותנו לתאוריה של תורת הקוואנטים / חוקיות ייקומית המכוונים אותנו לכך שלמעשה הגוף האנושי והחלל סביבו מקיימים 'קשרים חשמליים, אלקטרומגנטים' ועוד. כאשר מופר האיזון ונוצרים קצרים - ההשפעות מורגשות הן על גוף האדם ובריאותו והן על המרחב הסביבתי וההרמוניה שלו.
"התוצאות של מחקרים מהשנים האחרונות מראות שאכן קיימת רמת בקרה עליונה כזו, היא מקיימת את חוקי מכניקת הקוונטים (quantum mechanical laws) והינה בעלת אופי אלקטרומגנטי ברור.
VITATEC מכנה את רמת הבקרה האלקטרומגנטית הזו אשר מקיימת את חוקי מכניקת הקוונטים בשם "Vitalfeld" – שדה החיוניות."
חלק בלתי נפרד משדה החיוניות שלנו הינה התודעה הגבוהה המשתנה והנפתחת לתובנות חדשות ולהשפעת 4 היסודות המרכיבים בריאה זו והאצת העוצמה של השפעת יסודות האש והאוויר בתקופת חיים זו על הבריאה סביבנו. (מודעות לנושא ניתן ללמוד מזאב אבירז המביא את מידעי תודעת על.)
 
להלן התייחסותו של ד"ר קיונטה לבריאות האדם:
"התמיכה האיכותית במערכת ביולוגית באמצעות אנרגיה ומידע משדות חשמלים, מגנטים ואלקטרומגנטים, שתחת השפעתם האורגניזם התפתח במהלך מיליוני שנים, הינה גורם מכריע להשגת בריאות טובה.
15. מחסור באנרגיה ומידע משדות חשמלים, מגנטים ואלקטרומגנטים מסויימים, אשר תחת השפעתם התפתח האורגניזם לאורך מיליוני שנים, הוא גורם מכריע בהתפתחות מחלות.
16. כל חומר, כל חלק גוף, כל איבר וכל תא של מערכת ביולוגית פולט אנרגיה אלקטרומגנטית ופולסים בעלי תבנית תדרים אופיינית ובעלי עוצמה ייחודית. פליטות אלו והמידע הטבוע בהן משפיעים יחד ולסירוגין על כול חלקי האורגניזם.
17. כל אורגניזם בריא מציג שדות אלקטרומגנטיים, מבנים של פולסים וקצבים אופייניים מסוימים המתפרשים על גבי טווח תדרים רחב (מ - 1 Hz עד 1015Hz) ומכילים שפע של מידע"
." כל יצור חי חולה מראה סטיות, משמעותיות יותר או פחות, מהשדות האלקטרומגנטים, ממבני הפולסים, הקצבים והמידע הטבוע בהם, אשר אופייניים ליצורים חיים בריאים.
הסטיות מתבטאות בכך שמבני הפולסים והקצבים שלהם הינם יותר מידי קשיחים או יותר מדי מבולגנים (כאוטיים). באשר לשדות האלקטרומגנטים, הסטיות מתבטאות בתדירות , בעוצמה ו/או במופע (פאזה)."
 
5. המזיק הגדול במאה השנים האחרונות בסביבה - הזיהום החשמלי
 
מהו הזיהום החשמלי? להלן ציטוט מההסבר על ה'זיהום החשמלי' המופיע באתר של חברת דולב - http://www.dolevltd.co.il
 
"הזיהום החשמלי הוא קרינה הנוצרת סביב מכשירי חשמל ביתיים, משרדיים ורשת החשמל. 
איך זה קורה? המכשור האלקטרוני והציוד החשמלי שקיים בבתים של כולנו : מקררים (מקרר מיני בר ורגילים), מכונות כביסה, תנורים, טלוויזיות וכן הלאה יוצרים קפיצות מתח ברשת החשמל הגורמים ליצירת  תדרים גבוהים של חשמל המגיעים למעגלים החשמליים בקירות. מערכת החיווט הביתית/ המשרדית  שלנו איננה מסוגלת להתמודד עם התדרים הגבוהים הללו  והעומסים הליניאריים  של כל הציוד החשמלי והאלקטרוני  שיש לנו בבית, לכן על רשת החשמל שלנו רוכבים תדרים גבוהים (תדרי רדיו) שאינם מתווסתים באמצעות מערכת החשמל. התדרים האלו מחפשים לאן "לברוח" . אנו (בני אדם) או כל בעל חיים אחר משמשים כארקה לתדרים האלו, ברגע שאנו עומדים על הרצפה אנו הופכים להיות חלק מהמעגל החשמלי והתדרים התועים של החשמל המזוהם חודרים לגוף שלנו. ברגע שהם נכנסים לגוף שלנו הם יוצרים הפרעה במעבר האותות החשמליים בגוף, כתוצאה מכך אנו סובלים מהפרעות שונות שבעבר לא ידענו למה לייחס אותן , כמו: כאבי ראש ומיגרנות, תשישות ועייפות גם לאחר שעות שינה מרובות, כאבי שרירים ופרקים, סכרת, הפרעות קשב וריכוז ועוד".
מתוך האתר של חב' דולב http://www.dolevltd.co.il
 
כאשר נתייחס לגוף האדם כ"מכונה מופלאה" נבין כי המערכות המרכיבות אותנו מורכבות מאוד ובחלקם נמנים השדות החשמליים והאלקטרומגנטים שבגוף האדם. כמו כן נבין כי עלינו להתייחס לסביבת מגורנו גם כמרחב המכיל מערכות אנרגטיות , חשמליות ואחרות רבות ומגוונות.
 
בפתח הדברים, להלן ציטוט מפרק 5 "פגיעות משדות אלקטרומגנטים" של ד"ר זמיר שליט"א:
 
"רבים בינינו לוקים בטרם עת במחלות קשות, נאורולוגיות, סרטניות, ואחרות. חולאים אלה, אינם גזירה משמים, אמנם יש בהם גורם תורשתי, אולם רובם ככולם ניגרמים, בגלל חשיפות לזיהומים סביבתיים או קרינות.".... נתמקד להלן בקרינות אלמ"ג הפוגעות בבריאותנו , בעיקר באלה בהם המרכיב המגנטי מזיק יותר, כי חודר בקלות, ועובר דרך הגוף. מרכיב זה נובע ממערכת אספקת החשמל, ומכשירי החשמל בסביבתנו הקרובה."  
 
"כאשר שדות אלמ"ג פוגעים בגוף החי, הם משרים, כאמור זרמי חשמל חלשים, וגורמים לתאי הגוף נזקים, הן ישירים (בפרט בתדרים, או באיפנון עד 50Hz, משבשים את הגלים החשמליים הטבעיים, ופוגעים ב- DNA, והן עקיפים, כאשר הם גורמים לתאים ליצור רדיקלים חופשיים הגורמים נזקי חימצון במאקרומוליקולות השונות, בפרט בליפידים (שומנים) המרכיבים את ממברנות התאים, ועטיפות תאי העצב, בחלבונים, כולל האנזימים בתא, ובחומצות הגרעין: ה- DNA, וה- RNA.  
כאן ניכללים מכשירי חשמל ואלקטרוניקה בשימוש יום יומי, כמו טלפונים סלולריים, מחשבים, קווי מתח, שנאים, קבלים, מנועי חשמל, מיכשור חשמלי ביתי לסוגיו, לחימום, קירור, מיזוג, שטיפת כלים, כביסה, וכיוב', וכן מקווי חשמל בבית."
 
 
6. הנזקים משדות אלקטרומגנטים והשפעתם על הביולוגיה של הגוף והקשר לתופעת קשה קשב     
    וריכוז
 
ברצוני להתייחס לתחום הנזקים משדות אלקטרומגנטים הפוגעים בבריאות ותפקוד האדם.  אחת התוצאות שבאה לידי ביטוי בילדים הינה תופעת קשה קשב וריכוז.
 
הילדים אשר להם גופים עדינים יותר נפגעים ביתר קלות ועקב רגישותם הרבה לשינויים סביבם תגובותיהם קשות יותר.
 
להלן מספר אתרים העוסקים במחקרים על נושא נזקים משדות אלקטרומגנטים :
http://www.zamirshalita.com/elf-emr-damage/elf-damage - נזקים משדות אלקטרומגנטים.
 
"הפעילויות הביוכימיות המבוצעות בתאי הגוף החי, וביניהם, מקושרות על ידי סיגנלים חשמליים חלשים, ועל ידי מוליקולות שליחות. הסיגנלים החשמליים נוצרים על ידי יונים (אטומים טעונים מיטען חשמלי), ולא על ידי אלקטרונים במערכות חשמל מעשה ידי אדם."
 
"זרמי החשמל בגוף, אינם סדורים, והם מישתנים לפי תהליכים המתרחשים, בעת שינה, עירנות, חשיבה, פעילות, וכיוב'".....קל לשבש את התיקשורת החשמלית בגוף, ולפגוע בה, על ידי הפרעות אלמ"ג גלובליות"
 
"הקרינות פוגעות בממברנות התאים, משבשות מעבר סלקטיבי של מינרלים, גורמות לאיבוד יוני סידן (+Ca2) , מפעילות שלא לצורך גנים קדם מסרטנים, וגנים להלם חום, והן משבשות את גלי המוח  אפילו בצפיפות הספק נמוכה."
 
"בחשיפה לקרינות אלמ"ג ניכרים נזקים לעוברים, ליצירת תאי דם, ופגיעות בעצבים, הניכרות כנזקים נאורולוגיים שמתבטאים בירידה בזיכרון וכושר הלימוד, דיכאון, עצבנות יתר, אלימות, כאבי ראש (בגלל עליה ב- NO שגורם הרחבת כלי דם במוח), אפילפסיה, חוסר התמצאות, וחוסר תיפקוד. הנזק מצטבר ומתפתח למחלות נאורולוגיות קשות, וניכר גם בהאצת מחלות מיפרקים, שבץ מוחי, מחלות לב, פגיעות בעיניים, ומחלות סרטן. גלי שידור (RF) , הכוללים תדרים נמוכים שנוצרים בשידור הסלולרי ובאיפנון גלי השידור (להעברת תוכנו), והמחזורים (הנובעים מאופן השידור הסלולרי, ומחזרה תכופה של גלים), בתדרים הדומים לתדרים של גלי המוח, ושדות מגנטיים בתדר הרשת (החשמל) , גורמים לשיבוש מסרים העוברים במוח, ופגיעות נוספות בתיפקודיו. חלקם של השינויים הנגרמים, מדידים בתוך דקות מתחילת החשיפה. "
 
7. המלצות כיצד להזהר מהשפעות חשמל מזוהם 
 
במסגרת ההמלצות ממה להזהר להלן ציתות מפרק 1 בנושא "שדות אלקטרומגנטים":
 
"ד"ר סטיליאן גלברג, ראש האגף למניעת קרינה ורעש, במשרד להגה"ס התראיין אצל העיתונאי אביב לביא, (מעריב, 20 ביולי 2008), והזהיר את הציבור משדה מגנטי העולה על 2.0mG. הוא יעץ להתרחק, משדה מגנטי שמשרים מטעני טלפונים בבית, לפחות 50 ס"מ. ד"ר גלברג הסביר שעל פי מחקרים של ארגון הבריאות העולמי חשיפה ממושכת לקרינה של מעל 2 מיליגאוס מכפילה את הסיכוי לחלות בלאוקמיה ובסרטן המוח. הוא הסביר שמטען של טלפון נייד הוא בעצם שנאי וכשהוא מטעין את המכשיר, השדה המגנטי בצמוד אליו מגיע עד ל-1,000 מיליגאוס. כאשר המטען עובד ונמצא במרחק של פחות מ- 50 ס"מ מהגוף בכלל והראש בפרט, זה כמו שינה מתחת לקו מתח גבוה. במרחק של כ- 30 ס"מ הקרינה יורדת ל- 3-4mG, ובמרחק של מעל 50 ס"מ היא כבר דועכת אל מתחת ל- 2mG."
 
"ד"ר גלברג יעץ, לא לישון בקירבת שנאי, כי השדה המגנטי ממנו פוגע גם בייצור המלטונין (הורמון השינה). הורמון זה גם בעל חשיבות רבה למערכת החיסונית. ובציטוט: "על מנת שהגוף ייצר את כמות המלטונין הדרושה, מומלץ להקפיד על סביבת שינה חשוכה ונטולת קרינה".
 
ד"ר גלברג הידגיש שבנוסף למטענים ניידים, יש לשמור מרחק גם מחלק משעוני הרדיו והשעונים המעוררים החשמליים, בהם יש שנאים, וגם אותם מומלץ להניח במרחק של לפחות 50 ס"מ מהמיטה."
 
8. תכנון אדריכלי ועיצוב סביבתי המשפיעים על סביבת המחייה של האדם והסביבה
 
נקודת התייחסות לדרך הרמונית בה אנו צריכים לתכנן את מקום המחסה בו נמצא - בית או מקום חיים אחר כעבודה, מרכזים קהילתיים ועוד, נמצא בתפיסה התורתית באדריכלות הסינית הקרויה פאנג שוואי והקיימת כ 5000 שנה.
הפאנג שוואי התבסס האיזון וההפרייה ההדדית המתרחשת בין התגובות הנפשיות של האדם למרקמי גווני הצבע הסובבים אותו המקבילים להגדרות גווני הצבע של 'מרכזי נפש' האדם המכונים 'צ'קרות'.
מרכזי הצ'קרות, הגוון האופייני להם מציין למעשה את אורכי הגל, העוצמה והתכולה של האנרגיה המהווה את הציר של אותו שדה אנרגטי חשמלי של אותה הצ'קרה. גוונים אלו הינם נראים בטווח הראייה הפנימית של האדם.
 
כמו כן הפאנג שוואי מתייחס להשפעות הסביבתיות ולמרקם הגיאולוגי והגיאוגרפי והאטמוספרי באזור מגוריו של האדם, יחד עם גורמים נוספים.
תורה זו היוותה נקודת התייחסות מרכזית בידי כל מתכנן סיני והגיעה גם למערב. במרכז התפיסה היה האדם שכאשר יחיה בסביבה בריאה ומאוזנת יהיה בריא ומאושר.
 
הרחבה בנושא במאמר של "תכנון פרטני של מבנה ירוק בגישה אקולוגית הוליסטית" המופיע בשם הקובץ "מודעות המתכנן לגורמים סביבתיים.
 
9. תזונה והשפעתה על איזון מערכות ביולוגיות
 
גורמים נוספים המשמשים כלים בידנו לבריאות טובה הינם התזונה, המודעות שלנו למה שקורה סביבנו והשתדלות לחפש את הסיבות לעולם התוצאות סביבנו ולמצוא מה הנכון והטוב ביותר עבורנו כדרך חיים.
אחד הכלים הפשוטים שתורמים בתחום הבריאות והתזונה הוא הנקיון האישי והסביבתי וחיטוי נבון כגון: רחיצת ידיים, פירות וירקות וכו'...מה שמכנים הגיינה פשוטה.
 
כאשר המערכת החיסונית של האדם מאוזנת - גוף האדם יכול להתמודד ביתר קלות עם מזיקים מופרעים מכל הסוגים. להלן התייחסות לגורם התזונתי בנושא קשב וריכוז: http://www.tzionamelman.co.il/page.php?id=81 
 
10. חיידקים וטפילים המשפיעים על איזון גוף האדם
 
הטבע סביבנו מכיל בתוכו מגוון חיים אורגאנים אדיר ממדים ואנו כבני אדם המורכבים גם מגופים אורגאנים מושפעים ונתקפים במחלות שונות המוגדרות בשפה הרפואית כ'מחלה ויראלית' הנגרמת מחיידקים או מטפילים כפטריות ועוד. מצב זה קורה כאשר ישנה ירידה במערכת החיסון שלנו. עלינו להבין ולהפנים כי למעשה גם הגוף הפיזי שלנו מכיל במערך האורגאני חיידקים המכונים 'ידידותיים' התומכים במערך העיכול שלנו וכאשר ישנה 'פריצה' של מחלה כלשהיא לגופנו כתוצאה מחוסר איזון של המערך החיסוני, מצב זה קשור קשר ישיר למצב המערך הרגשי שלנו. למעשה, המערכת הראשונה של גוף האדם המגיבה הינה המערכת הרגשית המקבלת אינפורמציה מהחושים שלנו. המודעות לקשר הישיר והמיידי בין המערך הרגשי לגוף הפיזי חשוב במיוחד כאשר באים לטפל במצבים המוגדרים כ'קשה קשב וריכוז' או אחרים.
לדוגמה - הטחול - המהווה לא רק איבר פיזי המעבד את חומרי המזון ונותן אנרגיה לגוף אלא גם כאיבר ה'מעבד' מצבים רגשיים ותובנות שהאדם מתרגם במוחו, במחשבתו וכאשר איבר זה אינו מאוזן יש לכך השפעה ישירה על גוף האדם והתנהגותו מבחינה רגשית ולא רק פיזית. הקיבה ומערכת העיכול המושפעת גם ממצב של חוסר איזון במערך התדרים/הקצבים שלה ולא רק מחיידקים, וכתוצאה מכך הילד/האדם נמצא בחוסר שקט ונוחות. לכן, כאשר אנו באים לטפל במצבים שהנם תגובה ללחץ כלשהוא וחוסר איזון אצל האדם/הילד, עלינו לבחון את כל הגורמים הסביבתיים היכולים לגרום ללחץ כמו גם להקל עליו.
עלינו לבחון מצב שבו 'פריצה' של המערכת הפיזית בתקופת ילדותו של האדם על ידי חיידקים או טפילים כלשהם לא השאירה אחריה 'ספיחים זעירים' שגורמים ל'חוסר נוחות' אצל הילד והם למעשה מהווים את הגורם לתוצאת החוסר שקט שלו. 

להלן כדוגמא אתר המתאר כיצד טפילים המצויים על חיות מחמד סביבנו עלולים להזיק לבריאותנו:
 
http://www.haaretz.co.il/magazine/1.1692677 מאמר מעניין על חתולים וטפיל המשפיע על התנהגות אנוש. הזוי אבל כנראה אמיתי.
 
11. סיכום
 
בתאוצת החיים המודרנים לא תמיד נבחין בתופעה התנהגותית חריגה וקשה לנו לסקור את חיינו בשקיפות הנכונה או במבט על כיוון שקיימים סביבנו מערכות רבות התורמות ללחץ בחיינו. הפוטנציאל הקיים בכל גוף אנוש ומצוי בגנום שלנו מורכב מאוסף היסטורי רב משקל של מבנים ביולוגים, חוויות רגשיות ועיבודן שהטביע את חותמן על המבנים והרצפים הגנטים שלנו וכמובן שקיים ה'תסריט' האישי הטבוע במהות כל אדם אותו בא לממש.
 
כאשר אנו מבחינים בתופעה חריגה חשוב לנסות ולבחון אותה ב'מבט על' ככל הניתן ולבדוק האם קיימים גורמים סביבתיים פיזים והתנהגותיים אשר תרמו להאצת והעצמת התופעה ולחפש בדרך הפתרון הנכון ביותר פתרון כולל שיתן מענה לכלל ההשפעות הסביבתיות.
 
במאמר זה קיים דגש על נושא ה'זיהום הסביבתי' שהינו נחשב כיום לאחד המאיצים של גורמי מחלות על האדם וגם על החי והצומח. אנו עדיין בתחילת הדרך והמחקרים בנושא. הבנת גודל התופעה הינה ברת השפעה על כלל האנושות ומהווה את אחד מציוני הדרך לשינוי מחשבתי ותכנוני בכלל חיינו.
 
אחד הנושאים במאה השנים האחרונות אשר גם הוא הביא למגמת שינוי היה נושא התכנון ה'ירוק' שתחילתו בהבנה כי אנו מזהמים את הסביבה ופוגעים בכדור הארץ. כאשר ניתן את אותו המשקל לנושא הזיהום החשמלי ונתייחס אליו גם בהיבט התכנוני נתרום בכך לבריאותנו.
 
נושא תופעת קשה קשב וריכוז מהווה את אחת התופעות המתעצמות בקרב הדור הצעיר בשנים האחרונות והתייחסות תואמת ל'ריפוי' סביבתי יתרום רבות לטיפול בתופעה ולהחלשת עוצמתה.
 
עלינו לשנות את נקודת ההתייחסות מאזור הנוחות שלנו שכה התרגלנו לטכנולוגיות סביבנו ולקבל החלטה אמיצה של שינוי חלק מאורחות חיינו למען בריאותנו ובריאות דור ההמשך. דרך אורחות חיינו נתון לבחירה של כל אדם אך הילדים הינם תחת אחריותנו. כל מה שנדרש הוא בדיקות גם לסביבה שלנו בהיבט של נושא הזיהום החשמלי, נושא התזונה והסדר סביבנו והחומרים הנדיפים הרעילים סביבנו ולבדוק את השינוי לאורך תקופת זמן של מינימום חצי שנה.
 
אנו חיים בעולם המורכב מרבדים רבדים, רשתות ושדות המתקיימים כל העת במרחב ועלינו כל העת כגופים אורגאנים למצוא את האיזון המתאים לנו כדי שנוכל להתקיים במרחב.
 
12נספחים
 
להלן רשימת הקבצים הנספחים:
    1.    איך נתנהל במרחב העתידי שלנו מאתר ביו - אדריכלות, דורית גפן.
    2.   קשר בין זיהום חשמלי ואוטיזם.
    3.   מודעות המתכנן לגורמים סביבתיים מאת דורית גפן.
 
 להלן נספח 2: האם ישנו קשר בין זיהום חשמל לבין אוטיזם בילדים?

 13.6.08     מאת Arbor Books , 

מאז שנות ה- 90 , הפך האוטיזם להפרעה ההתפתחותית בעלת שיעור הגדילה הגבוה ביותר בארה"ב. בעוד מספר המקרים עולה, הערכות עדכניות הן שאחת מכל 150 לידות )כלומר, כ-24,000 תינוקות בשנה( תהיה של תינוק שיאובחן כאוטיסט.

למרות שעוד לא הוכח קשר ברור בין מגפה זו לבין גורם מסוים, נדמה שישנו קשר בין זיהום החשמל לבין הפרעה נוירולוגית זו. כיום ניתן לראות עלייה במספר מקרי המתח התועה בארה"ב. בספרו החדש, חשמולה של אמריקה:האם ספק החשמל שלך מנסה להרוג אותך?, בודק הסופר רוס אלן את השלכותיהם ההרסניות של זרמים תועים. "ככל שאמהות-לעתיד נחשפות לפליטות ממכשירים חשמליים, גדל הסיכוי לנזק לעובר, נזק שאינו ניתן לגילוי מוקדם," אומר אלן.

מרבית האוכלוסייה אינה מודעת לכך שמספר מקרי הזרמים התועים נמצא בעלייה בארה"ב. מאז שנות ה- 80 , זרמים אלו השמידו חוות לייצור חלב )כגון זו של אלן עצמו( בוויסקונסין, מישיגן,מיניסוטה, איידהו ובמקומות אחרים על-ידי גרימת נזק לבקר, לחיות המחמד ולבני אדם."כל היצורים החיים מושפעים באופן ישיר על ידי זרמים תועים המגיעים אליהם דרך כל מה שמוליך חשמל - מתכת, מים ואפילו גוף האדם," אומר אלן. "מה שיותר גרוע, הזרמים עשויים לעבור דרך גופך מבלי שתדע זאת. רוב הזמן, לא נגרמת אפילו תחושת הלם."

בעיירה בריק, ניו ג'רזי, שמונה מתוך כל אלף ילדים אובחנו כאוטיסטים משנת 1994 , וישנם אלו המאמינים שהתפרצות זו נגרמה על ידי זיהום חשמל.לאחרונה, מאמרים נוספים האשימו את החשמל המזוהם כאחראי להופעתם של מחלות אחרות מסכנות-חיים: )דאבת השרירים )פיברומיאלגיה,(סרטן הדם )לויקמיה, סרטן,  תסמונת התשישות הכרונית.

לפי אלן, האמריקנים כיום נמצאים בסיכון רציני להיפגע מהזרמים התועים שדולפים מקווי המתח הגבוה. עד 80% מזרמים תועים אלו עוברים דרך הבתים, המשרדים, בתי-הספר, החוות, הרחובות ומגרשי המשחקים של כולנו. "אף אחד לא יכול להסביר מדוע תופעת האוטיזם נפוצה כל-כך," אומר אלן. "אך אמהות נחשפות לזיהום חשמל לפני הלידה, בעוד העובר עצמו חשוף למתח גבוה." אלן הוא אחד היורשים של חוות Allen Dairy Farm הנמצאת מחוץ לגרין ביי, ויסקונסין , ומנהיג בולט בתנועה נגד חשמול בעלי-חיים. הוא בילה חודשים רבים בקרבות משפטיים טעונים נגד התאגיד Wisconsin Public Service Corporation וזכה לפיצויים בסף שני מיליון דולר.

את הספר חשמולה של אמריקה: האם ספק החשמל שלך מנסה להרוג אותך? (אנגלית)ניתן להשיג באתרים Amazon.com , BarnesandNoble.com , Borders.com , ו- Ecampus.com .

למידע נוסף, צור קשר עם הסופר ישירות בכתובת allen4568@sbcglobal.net .

ספרי GLENMORE והסופר רוס אלן בחרו ב- Arbor Books www.ArborBooks.com ( כדי לעצב

ולקדם את הספר חשמולה של אמריקה: האם ספק החשמל שלך מנסה להרוג אותך?Arbor Books

 נספח 3:מודעות המתכנן לגורמים סביבתיים 
 

 להלן חלק מפרק המתייחס לשלב מודעות המתכנן ההוליסטי לגורמים הסביבתיים המשפיעים לרעה על גוף האדם - מתוך "תכנון מבנה ירוק, אקולוגי בר קיימא , השפעות על האדם והסביבה, תפיסות וגוונים דרך ראייה הוליסטית". דורית גפן, ביו-אדריכלות.
 
תכנון פרטני של מבנה ירוק בגישה אקולוגית הוליסטית 
 
מערכי חשיבה נוספים
בתכנון אקולוגי מלבד הכלים הטכנולוגים העומדים לרשותנו והידע המצטבר, עלינו להיות מודעים לנושאים נוספים שהינם חלק בלתי נפרד מהשיקולים התכנוניים. ב'תורות' התכנון כגון 'פאנג שואי', וסטו שאסטרה וגיאוביולוגיה, כמו גם תפיסות הוליסטיות, קיימת התייחסות גם לתדרים אנרגטיים של חומרים, שדות אלקטרומגנטיים ועוד.
 
בתכנון אקולוגי הוליסטי יכללו לדוגמה שדות אלקטרומגנטים הנמצאים מחוץ ובתוך המבנה. כדי לשמור על בריאות האדם יש להתייחס גם לנושא הלחץ הגיאופאטי המצוי על פני כדור הארץ.
 
האדם כישות אלקטרומגנטית רגישה ביותר יכול להתמודד עם הגלים האלקטרומגנטים הנוצרים ע"י מכשירי החשמל השונים, אך יש להימנע מריבויים של שדות כנ"ל סביב קווי מתח גבוה ואנטנות סלולאריות וסביב מכשירי חשמל למיניהם הנמצאים במבנה. כדוגמה – מחשבים, מטענים לטלפונים סלולאריים, יחידות מיזוג אוויר, תנורים חשמליים, טלוויזיות, סדין חשמלי ועוד, היכולים לפגוע באיכות כוח החיים החיוני לאדם ובמערכת החיסון שלו במידה ונשהה לידם שעות רבות או נישן לידם.
אמצעי הגנה בפני שדות אלו יהיה על ידי יצירת מרחב בתוך החללים השונים והרחקה ובידוד מתאים כלוחות שעם וכו' ושימוש בצמחייה כגורם מאזן. כדוגמה - מחוץ למבנה יש ליצור צמחייה גבוהה בין המבנה לכבלי חשמל או אנטנות. הרחקת ארונות חשמל המהווים שדה אנרגטי עוצמתי והסתרתם עם מחיצות מחומרים טבעיים – תמזער את הפגיעה בחיי אדם.
 
בתוך המבנה - באביזרי הריהוט, נדאג להרחיק מיטות עם מסגרות מתכת/ברזל  ממקור חשמל כיוון שהמתכות מרכזות את ההשפעות הנ"ל ויוצרות זרמי חשמל,  רדיאטורים ממתכת ימוקמו לפחות 1.5 מ' מראשנו ושעוני רדיו לפחות 2.5 מ'.
 
איכות התאורה חשובה לבריאותנו כיוון שגופנו ניזון מהאור (ספיגת ויטמין  מקרני השמש). ומתכנן אקולוגי ירבה להשתמש בתאורת יום ותאורת ספקטרום מלא. חשיפה מקרבה יתרה ובמשך שעות ארוכות לתאורת פלורוסנט עלולה להשפיע על הבריאות ובייחוד על ילדים ועלולה להתבטא בהתנהגות אלימה, בעיות בסינוסים וגירויים בעיניים ובעור. (כיוון ששפופרת הפלורוסנט מפיצה אותו סוג קרינה כמו שפופרת הקתודה במוניטור של המחשבים המכיל גם פוספור וכספית וכן יש מהם נצנוץ וסינוור וכמות נמוכה של קרינת גלי מיקרו.)
 
חלק מאיכות חיינו מושפע מגורמים סביבתיים כגון זיהום אוויר הנגרם ממנועי מכוניות, גז נדיף ממיזוג אוויר, עישון סיגריות, עשן מחומרים הנפלטים מארובות מפעלים תעשייתיים (למרות החוקים הקיימים אשר אינם נאכפים באופן מוחלט ע"י הרשויות) וכל אלו גורמים להפחתת רמת היוניזציה השלילית באטמוספרה ומגבירה את רמת היונים החיוביים.
 
היונים השליליים מופקים מהאור האולטרא סגולי הבא מהשמש ועל ידי ירידת טיפות המים והצמחים ולכן ככל שנרבה ב"ריאות ירוקות" בערים ובצמחייה בסביבת מגורינו וביתנו וניתן לאוויר צח לזרום בחופשיות במרחב המגורים שלנו, נרגיש יותר רגועים ושלווים. יש אפשרות להשתמש במיינן שלילי לשיקום האיזון בבית, אך עלינו לדאוג שיהיה מבודד כראוי, כדי להימנע מהיווצרות שדה אלקטרומגנטי גבוה.
 
חלק נכבד מתהליך טיהור האוויר במבנה או מחוצה לו, יעשה ע"י צמחים, כגון – פוטוס מוזהב (בעל עלים בצורת לב), בננה גמדית, פלפלון, לילך(ספטיפילום ואליסי), ירוק עד סיני (אגלאאונמה), עץ הכסף (קרוסלה ארגנטיה) ועוד. יש להימנע משימוש בצמחים קוצניים באזורים המוגבלים בגודלם. בנוסף לטיהור האוויר ע"י סינונו, הצמחים מגבירים את תכולת החמצן ומשפרים את הלחות והיוניזציה השלילית ובאופן כללי מגבירים את האנרגיה בחלל.
עלינו לזכור כי המרחב, האוורור, ההגנה בזמן העבודה חשובים ביותר כיוון ש:
בהליך בנייה חדשה או בשיפוץ מבנים קיימים, אנו נעזרים בחומרים רבים כמו דבקים, ממיסים, לכות ואלמנטים שונים של בידוד, גומי מוקצף, פלסטיק ועוד. בחיינו היומיומיים אנו נושמים את חומרי הניקוי השונים, ספרי לשיער, חומרי קוסמטיקה שונים, חומרי הדברה ועוד, אשר במקומות שאינם מאווררים כראוי יכולים לגרום לנו לגירויים בעיניים, באף ובגרון וכמו כן לכאבי ראש, בחילות וסימפטומים רבים נוספים. בבתינו אנו מוקפים בחומרי עיצוב רבים כמו ציורים, טפטים, שטיחים, חומרי ליבוד, לכות על העץ ברהיטים, אריגים העמידים באש, לוחות משבבי עץ ועוד, הפולטים גזים במשך שנים.
 
לכן, חיפוש חומרים אקולוגיים ופתרונות לחומרים הנקיים מרעלנים המזיקים לבריאותנו, המעבר לטכנולוגיית ה'קלינטק' שפרושה טכנולוגיה נקייה, הינם חלק מהליך השינוי.
 
חשיבות רבה בתכנון אקולוגי הוליסטי גם לצורות הגיאומטריות של הפתחים השונים וחזיתות המבנה וגודלם והמרחב בין אגפי הבית, המאפשרים בנוסף לאוורור גם את הזרימה האנרגטית התורמת לבריאות המבנה. הגישה לתכנון תהיה גם בהיבט ההשוואתי לגוף האדם. השלד = שלד המבנה, אברי הגוף = כלל מערכות המבנה, העור = הקליפה החיצונית של המבנה, קירות וגג.
 
במבנה יש להימנע מעומס יתר של חפצים תלויים וארונות פתוחים או נישות קטנות בהם יצטבר אבק העלול לגרום לתחושת חוסר אוויר או חוסר אונים וגם דיכאון. תקרות נמוכות יכולות לגרום לחוסר נוחות וכן גם חדרים דחוסים באביזרים. הם מעכבים את הזרימה האנרגטית ואת יצירתיות האדם. אביזרי ריהוט רצוי שיהיו עם גימורים עגולים, רכים, כמו בטבע וכך התחושה תהייה נעימה יותר.
 
בנוסף, בין הקווים המנחים את התכנון האקולוגי, יש להתייחס ל:
שמירה בפני זיהום אוויר ורעש, מיחזור מים וניצולם לגינה עם טיפול במערכות ביוב אקולוגיות, אגירת מי גשם, מיחזור אשפה ביתית ותעשייתית, שימוש באנרגיה סולארית פאסיבית ואקטיבית, שימוש מקסימאלי בחומרים טבעיים, פתחי אוורור נכונים ומודעות המתכנן לגווניי הצבע והשפעתם על בריאות האדם.
 
 
 
הפוך לדף הבית
לייבסיטי - בניית אתרים