ביו - אדריכלות

באהבה עושים דברים מיוחדים

 להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דורית גפן, ביו-אדריכלות © עיצוב חיינו דרך מודעות ותודעה dorit@dor4u.com   - 054-7-629030 


התנהלות עתידית בהווה המתהווה כחברה                                                     21/1/2015
 
הקדמה
 
חברת בני האדם מתנהלת בהליכי שינוי בקפיצות מדרגה בשנים האחרונות. במבט על נוכל לראות כי חברות חדשות נוצרות גם דרך הרשתות החברתיות עקב צורך מתבקש של קהלים רחבים, המשתמשים בתקשורת ובתקשורת האינטרנטית כמנוף לביצוע קפיצת המדרגה באמצעות החשיפה המיידית של הנושא, שקיפות המצב ופעמים רבות מתלווה לכך גם שפיטת הקיים ללא הליך משפטי.
 
דוגמאות לכך ניתן למצוא בשינויים שבוצעו בנושאים שונים ברשתות החברתיות בתחומים כמו מזון, בריאות, רכישות דירה, גיוס כספים ועוד למען רווחה חברתית ומנגד - קריאה לרצח והרג אנשים מחברות מסוימות על רקע דתי או לאומני, כשהדוגמה הקיצונית והמסוכנת ביותר בימים אלו היא תופעת דע"ש.
 
כדי להיות חברה נאורה התומכת ודואגת לכלל אזרחיה עלינו לבצע שינוי מיידי בכלל המערכות הקיימות בדרך החשיבה שלנו, כאשר בחלקן יהיה צורך בבסיס חדש לחלוטין מהקיים ובחלקו נשתמש כבסיס להליך חדש וזאת כדי לא ליצור כאוס.
 
בכל תחום יש צורך ראשוני בהבנה וקריאה נכונה של המציאות, שקיפות ונכונות לשינוי ותהליכי פיתוח וחקיקה ועוד, תהליכים שלקחו שנים בחברות מסוימות בעולם וכיום מתרחשים פעמים רבות מהיום למחר.
 
כדוגמה להליך מתחום הבנייה - קיים היום מושג של 'בנייה ירוקה' שנכנס למודעות במאה הקודמת לאחר זעקה בת שנים של אזרחים וגופים שונים במדינות מתועשות רבות בעקבות זיהום האוויר, פגיעה בבריאות החי והצומח ובני אדם ופגיעה באוזון, המשתמש פעמים רבות במיחזור חומרים קיימים למען יצירת חומרים חדשים תוך תכנון הפחתת פליטת הפחמן תוך כדי תהליך. במקביל, פעמים רבות נשתמש גם בחומרים קיימים אך בדרך שונה כדי לשפץ את הקיים.
 
בבחינת חלק מהליך המיחזור המורכב נמצא כי הוא קשור גם לחינוך התושבים/החברה לנושא ושיתוף הפעולה שלהם, חקיקה/החלטה שלטונית, חברות מורשות על פי חוק לביצוע הליכי האיסוף והטיפול במיחזור והחלק המדעי של הממציאים והמתכננים שיודעים להפיק מחומרי המיחזור חומרים חדשים, תקנות חדשות לשימוש בחומרים החדשים, הפצת המידע, שיווק ומכירת המוצרים לחברות העוסקות במוצרי בנייה ולציבור הרחב.
 
בכל ההליכים הללו אין האדם צועד לבדו אלא עלינו להפעיל את קהילת האדם על כלל המורכבות שבה וליצור שיתופי פעולה למען כלל החברה.
 
כדוגמה קטנה בתחום רכישת המזון -  ניתן לחסוך בעלויות לצרכן על ידי מציאת דרך לשינוע המוצרים מהיצרן לצרכן בעלות נמוכה יותר, להכליל את החברות הקטנות והאזרח הבודד כיצרן וכל זאת מתוך שילוב הקהילה כחברה תומכת.
 
התקשורת המביאה לנו את השקיפות של חיינו יכולה להוות כלי להתגבשות קהילתית חברתית אך לשם כך צריך לקבל גם החלטה שלטונית וחקיקה שתתמוך בשינויים אלו.
 
בכוונת המאמר לשקף אפשרויות ורעיונות לשינויים המתרחשים כל העת בחיי היום יום שלנו ולמצוא דרך ליישומם המהיר.
 
  
רעיונות לשינויים
 
להלן רעיונות לשינויים מתוך מטרה להקל על הפרט /האזרח בחייו תוך פריצת דרך בהליכי הבירוקרטיה המעכבת ומקשה וכדי לשלב את הקהילה כולה בהליכים חברתיים למען רווחתם.
 
הבסיס לתהליך בהבנה כי כדי לקיים חברה בריאה עלינו לדאוג לכלל אזרחיה.
עלינו להעלות שוב לדיון הציבורי את הערכים הראשוניים שעליהם התבססה החברה היהודית בראשיתה = עשרת הדיברות כהלכתן.
 
עלינו לנהוג בשקיפות ובישרה - בהתאם למונח - 'פיו ולבו שווים' ולהפסיק לחפש דרכים לרמות את המערכת כיוון שהמערכת מצידה צריכה להתחייב לדאוג לכלל אזרחיה.
 
 הרעיונות לשינוי נובעים מכך שיש צורך לנוכח עלויות המחייה הגבוהות במדינת ישראל להקל על האזרח/הצרכן שקשה לו 'לגמור את החודש', לזוגות צעירים שאין להם כסף לקניית/בניית בית ולמתן את תשלומי השכר הגבוה לעובדים רבים במגזר הציבורי ובכלל. במקביל כל רשויות המדינה והמועצות המקומיות וגופים ציבוריים או הנתמכים על ידי כסף ציבורי צריכים לבצע בדק בית בעלויות שהן גובות ומשלמות לעצמן על חשבון המיסוי מהאזרחים.
 
איך עושים זאת?
 
בשנים קדומות בחברה היהודית היו קוראים לכך - "מעשר". אקרא לכך - 'חלוקה נכונה יותר של משאבי הציבור ומשאבים בכלל' ושיטת מיסוי שונה למדינה מחברות, גופים ואזרחים.
 
הנחת החשיבה הבסיסית הינה כי כדי לשפר מערכת כלשהיא יש צורך במתן הקלת מיסוי של המדינה לגוף מסוים כאשר אותו מיסוי ילך ישירות לטובת האזרח הנזקק. האזרח הנזקק ישלם עבור אותו שירות לו הוא נזקק על ידי מתן שירות לאדם אחר בתוך הקהילה מתוך כלל יכולותיו וכישרונותיו או כספו.
 
תחום הבריאות
 
  1. חקיקת חוק בדבר מיסוי של 3% מחברות הביטוח על כל אזרח המשלם כיסוי ביטוחי שנתי, שלא השתמש בו/צרך אותו בשנת המיסוי 2014 והלאה וכל זאת ללא העברת עול התשלום על האזרח בחידוש התשלום השנתי הבא ובכלל.
           כפי שכדוגמה - חברות הביטוח יודעות לגבות מהאזרח אחוז עלות נוסף על הביטוח                השנתי שלו, במידה ותהיה ירידת ערך לרכבו במקרה תאונה גם של גורם אחר ברכבו.
 
           חברות הביטוח עצמן יחויבו לייעול חברתן ותרומה לקהילה מבלי לפטר עובדים.
 
  1. 'מיסוי' על בסיס מאזן שלילי למדינה וחיובי לאזרחים מחברות תרופות  -  אחוז ממיסוי חברות התרופות יגבה בשם המדינה ויועבר ישירות לנזקקים בקהילה בצורה מבוקרת ודרך שירותי הרפואה/מרפאות. תהיה חקיקה לגבי קנס שיוטל על כל החברות המפרסמות פרסומי הפחדה בנושא הצורך בנטילת תרופות או בדיקות כדי להימנע ממחלה.
 
          הממשלה תפרסם 'נקודות זיכוי' חיוביות לכל חברה שתפחית את כמות התרופות שלה              לאזרחים.  
 
  1. תכנית להורדת כמות התרופות ושילוב גבוה יותר של מקצועות ברפואה האלטרנטיבית שמחייבות מאזן תזונתי בריא יותר ושימוש בטכניקות שלא על בסיס תרופתי לריפוי האדם.
 
בשפה פשוטה - לתת בידי הציבור כלי התמודדות לחיים עם מצב בריאות תקין וללא תלות בתרופות ומהצד השני לתמוך באנשים שאין ביכולתם לשלם עבור סל תרופות יקר בגלל בריאותם.
 
תחום הבנייה ובנייה לזוגות צעירים
 
  1. הקלות במיסוי לזוגות צעירים בנוסף על הקיימים כיום.
  2. הקלות במיסוי לצורך בניית בית או קניית דירה לצעירים ששרתו בצבא. יש לבדוק את התנאים הקיימים במגזרים שונים כגון דרוזים, נוצרים וכו' החיים בכפרים לעומת הצעירים היהודיים המשתחררים מהצבא תוך שקיפות מוחלטת.
  3. להוריד את המיסוי הכבד על קרקעות המדינה שגובה מנהל מקרקעי ישראל מזוגות צעירים ששרתו בצבא.
  4. לבנות תכנית של 'שרות קהילתי' שיבוצע על ידי צעירים שרוצים לבנות בית/לקנות דירה ואינם יכולים או רוצים לקחת משכנתא, בתמורה להלוואה שתקוזז מעצם עבודתם. זה הליך של יצירת מעגל חברתי חיובי בו מי שרוצה להתרם על ידי החברה צריך לתרום לה.
         השירות שיתנו המעוניינים בבנייה יהיה מגוון ויכלול שיתוף פעולה עם אנשי השרות                  הסוציאלי וגופים אחרים.
  1. תכנית לשיפוץ מבנים ישנים ללא לקיחת הלוואות בבנק - הקמת 'בנק ברטרים' בחסות ממשלתית בה תהייה אפשרות לשלם ב'מטבעות קהילתיות' כלומר שירות לקהילה ובתמורה המפעל או החברה שישתתפו בתהליך יקבלו זיכוי במיסוי שלהם או לחליפין יתרמו אחוז מהמוצרים שלהם למבנים קהילתיים.
  2. הקלות למעוניינים בבנייה ירוקה בשת"פ עם רשויות מקומיות והממשלה ועמותות וגופים העוסקים בתחום, כולל ההיבטים החברתיים ועוד. מדיניות הממשלה צריכה לתת הקלות למעוניינים ללכת להליכי בנייה אלו כיוון שהמשמעות הינה גם חסכון באנרגיה וגם הפחתת פליטת הפחמן, נושא שמממשלת ישראל מחוייבת אליו בהסכמים בינ"ל.
 
לסיכום
 
השינויים המתרחשים והצורך בשקיפות הינם הכרחיים להתחזקותנו כחברה ולהבראת החולי שפשט בה.
 
השינוי יכול להתבצע מעכשיו בעצם ההכרזה על תחילת התכנית לשיקום החברתי והכלכלי של המדינה מתוך שקיפות לגבי תרומתם והשתתפותם של כלל המגזרים בחברה כולל נכונותם לקחת חלק במיסוי ותרומתם לקהילה בה הם חיים.
 
השינוי חייב לבוא לידי ביטוי בכלל מערכות החיים במדינה כולל תהליך ניקוי גופים ציבוריים וגופים כמו צה"ל ואחרים מתשלומי עתק לאנשים הגוזלים את המערכת ונהנים על חשבון אחרים הנזקקים לה.
 
 
דורית גפן
ביו-אדריכלות
יעוץ, ריפוי ועיצוב מערכות חיים סביבתיות
 
הפוך לדף הבית
לייבסיטי - בניית אתרים