ביו - אדריכלות

באהבה עושים דברים מיוחדים

 להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> נקודות למחשבה

 

דורית גפן, ביו-אדריכלות © עיצוב חיינו דרך מודעות ותודעה dorit@dor4u.com  - 054-7-629030 


השינויים האנרגטיים והפיסיים המתרחשים בתקופה זו - תקשור כפתיח לאתר  2.6.09

"דברי אלו נאמרים בתקשור מפי 'מועצת העל הקוסמית' המתייחסת לשינויים האנרגטיים והפיסיים המתרחשים בתקופה זו וילכו ויתעצמו לקראת 2012.

שינויים אלו נובעים מהסטייה של הבריאה וכדור הארץ שלנו וההשפעה הקיימת מחגורת הפוטונים. מהלכים אלו יוצרים שינויים אקלימיים המשפיעים על כל פלנטת ארץ והחיים האורגניים אשר עליהם.

כדי להתמודד עם תופעות אלו אנו מעבירים מידעים בכל קצוות הגלובוס לגבי ההתרחשויות שאנו זיהינו אותם כמעברים אנרגטיים בין יסודות המים והאדמה עליהם היתה מושתת הבריאה עד כה לבין יסודות אש ואוויר שיתפסו את מקומם מבחינת המשקל המשפיע בבריאה.

השינוים יתנו הדגשים על המשקל של יסודות אלו בחיינו ויבואו לידי ביטוי בעוצמות מהלכים, נושאים חדשים שיהיו מטופלים בצורה שונה, ומהירות תקשורתית גבוהה שתעביר את המיידעים באותו זמן לכל מקום על פני הפלנטה.

בני האדם יחושו בשינויים אלו ובשינוי המשמעותי שיהיה השוני בשיווי המשקל הסגולי של כדור הארץ אשר ישפיע בראש וראשונה על השדות האלקטרומגנטים והשדות האנרגטיים של בני האדם וכל החיים על פני כדור הארץ.

ההתמודדות עם שינויים אלו כבר החלה.

בני האדם מודעים יותר ויותר לכל השינויים המתרחשים על ידי תקשורים, שינויים אקלימיים ושינויים פיסיים שמשפיעים על החוקרים, מדענים, מתכננים ויוצרים מכל העולם ומכל קצוות ורבדי העולם החומרי להמציא פתרונות אחרים למצבים המשתנים.

פתרונות אלו מלווים פעמים רבות בהמצאות חומרים חדשים שלרוב הינכם קוראים להם מרוכבים כיוון שלמעשה הינם כל מיני סוגי חומרים המצויים בטבע או הינם פרי יצור האדם שעוברים פרוקים והרכבות מחדש בצורות חדשות ובנפחים חדשים, כאשר קיימת מגמה מאוד ברורה הן בתעשייה והן בייצור העיצובי והאדריכלי להכניס נפח אוויר במוצרים שונים כדי להפכם לקלים יותר".

הגדרת המונח 'מועצת העל' - מתוך מילון המושגים מספריו של זאב אבירז - מידע מתוקשר דרך תודעת העל:

          "מועצת העל - מועצת העל מורכבת מבוראי בריאות קודמות שסיימו את מהלך התפתחותם

           והגיעו להרמוניה  והומוגניות."

  •  

הדהוד מעגלי החיים בכל הזמנים - השאיפה להרמוניה היא כאקולוגיה הבריאתית 

שנים רבות חיינו מתוך שאיפה להרמוניה וכיום אנו מבינים שזה הכרח המציאות כדי להגן על כדור הארץ שלנו.

הטבע הינו דוגמה להליך אקולוגי מופלא ואנו כבני אנוש שאבנו רבות מהטבע בהליך ההתבוננות במורכבות החיים שבו ובאופן פיזי לצרכנו, כדי לשרוד ולהתפתח. החשיבות הרבה של השיתופיות הקיימת בטבע בין המינים הרבים של החי צומח והדומם כמו גם השיתופיות ההכרחית להמשך קיומו של הגזע האנושי הינם חלק מהמערכת המופלאה של החיים על פני כדור הארץ וביקום.

כיום, כאשר מודעות בני האדם למצבו של כדור הארץ ולמצב החיים בו, כאשר החשיבה האקולוגית מובנת כתפיסה מחשבתית הנוגעת לכל תחומי החיים, הליך השיתופיות של האחד למען הכלל ולהיפך, הולכת וגוברת.

מדבריו של ד"ר ברוס ליפטון] - ביולוג אמריקאי העוסק באבולוציה, אשר פורסמו ב -9.4.09   באתר של הרב מיכאל לייטמן -  "אנחנו לא נוכל להיות אנושות, כל עוד לא נבין שכל האנשים צריכים להתחבר, שכולנו חלקים של השלם."

האקולוגיה הינה התפיסה הפשוטה של הליך ה'קלט - פלט' הקיים דרך האוויר שאנו נושמים במבנה ובסביבה, המזון שאנו צורכים, התרופות שאנו לוקחים, המים שאנו שותים וממחזרים ופולטים לסביבה, אנרגיות מהטבע שאנו הופכים לגלי חשמל, גלים אלקטרו מגנטים ועוד שאנו משתמשים בהם גם דרך מוצרי צריכה שונים והם משפיעים עלינו, סביבתנו והטבע. 

החשיבה התכנונית של הביו - אדריכלות ממקדת את בני האדם להבנות שגם תכנון מבנה וסביבותיו הינם חלק מהמערכת האקולוגית שבה כל פרט משפיע ולכן כל המערכת המספקת את חומרי הבנייה, האמצעים הטכנולוגים שישמשו בבנייה, חומרי הגלם שישמשו את הדיירים בעיצוב הפנים כולל צבעים, דבקים וכו', כולם כאחד, כולל צורת ההעמדה של המבנה בשטח - משפיעים במרחב המחייה של הדיירים ובמרחב המחייה של הסביבה.

כל פריט מקטן עד גדול יש לו אנרגיה שונה המהדהדת במרחב ומשפיעה. במבנה ההשפעה הינה על הדיירים ובמרחב ההשפעה הינה על כלל בני האדם, הסביבה והטבע הסובב אותנו.   

בני האדם גם הם בעלי אנרגיה חשמלית מסויימת המהדהדת במרחב ומשפיעים ומושפעים משלל התדרים שבסביבתם, הן מהבחינה הפיזית - בריאותית והן הנפשית.

הדהוד החיים = האקו הבריאתי.

כאשר מתחיל הדהוד רציף בין התודעה למודעות, כאשר בעקבות "קריאה בריאתית" מתחיל הדהוד פנימי ההולך ומשווה עצמו לנושאי הבריאה, מתחיל שינוי מבפנים החוצה.

"יכולת ההכלה של בני האדם טמונה במצב התודעה ונכונות האדם למודעות נוכחותה."
 

  •  
 דע מאין באת ולאן אתה הולך - שלבים בהתפתחות הבנייה והאדריכלות

התפתחות הציביליזציה האנושית ועימה התפתחות האדריכלות ניתנת להתייחסות ב-3 ממדים עיקריים:

הממד השלישי המציין את הזמן העתיק וסימולה הארכיטקטוני הבולט ביותר הינם הפירמידות במצרים,

בהגדרת הזמן העתיק על ידי ההיסטוריונים מצויינת גם תקופת הפירמידות במצרים (3400 - 2500 לפני הספירה) כתקופה בה הידע האדריכלי היה טמון ב"מיסטריות האוזיריות". תקופות אלו מסמלות את תחילתה של הציויליזציה האנושית.  המידע על ה'מיסטריות האוזיריות' ו'איזיס' התקבלו לראשונה מתוך 'ספר המתים' שהיה כמעין תנ"ך מצרי שהמצרים הקדמונים האמינו כי נכתב באצבעו של תוט, אל הכתב והחכמה. 

בכתבים אלו שכונו ה"מיסטריות האוזיריות", נסתמנו רעיון אחיד ומוסר השכל משותף ובו האמונה באל אחד ובהשארת הנפש שלא קשורה לעבודת האלילים. האלים/האלילים גילמו את מסתרי הטבע והמדע וטקסי ה'קידושין' בהם לכל אל היה הסמל המקודש לו, אחדו את המוצא המשותף הקדום של כל השליטים, מלכים, גדולי עולם, חכמים ופילוסופים שעברו את כל הנסיונות הקשים שנבחנו בהם אומץ לב,  אורך רוח ונאמנות שהיו כרוכים בטקסי ה'קידושין', כמו העברתם דרך 4 היסודות ששלטו בעולם – אש, עפר=אדמה, רוח=אוויר ומים. בעקבות טקסים אלו שנקראו בשם "מיסטריות", הגיעו כל הנבחרים הנ"ל למקור המדע והאור שנמסרו להם גם על ידי סמלים ואליגריות.

 המונח 'המיסטריות העתיקות' הינה מילה מיוונית המורכבת משני שורשים שפרושם – סוד ומקודש. בימי הביניים הגילדות/האגודות של הבונים קראו לאומנותם "מיסטריה" על בסיס הסוד המקצועי שהם שמרו לעצמם את הזכות עליו ובטקסים שלהם הם השתמשו במונח זה, כאשר 'מסתרי' פרושו 'מיסטריה'. ה"מיסטריות" הידועות מהתקופות בשנים 2000-3000 (לפני הספירה) ועד המאה החמישית אחרי הספירה היו – המיסטריות האוזיריות במצרים, האליאוזיניות ביוון, הכביריות בתרקיה, המיתראיות בפרס, האדוניות בצור, הדרואידיות בקרב הקלטים ועוד.

תאריכים חשובים נוספים בהתפתחות הציויליזציה ועימה הליכי התכנון והבנייה:

שנת 1600 (לפני הספירה) ידועה כשנה בה החלה תרבות מיקנה שבכרתים ובה נבנו מקדשים, ארמונות כבקנוסס, קישוטי קירות, פיסול ומלאכות יד.
  מלכות דוד היתה בין השנים 1011 - 972 (לפני הספירה)ובה ירושלים הפכה למרכז מדיני, דתי ותרבותי.  שנת 753 (לפני הספירה) נחשבה כשנה בה נוסדה רומא על ידי רומולוס.ברומא נוסדו אגודות מקצועיות של בונים אשר ניתן להם מעמד וקיום בתורת קוליגיות אומנים על ידי המלך הרומי נומה פומפיליוס, השני אחרי המלך רומולוס, כ700 שנה לפני הספירה.

שנת 438 (לפני הספירה) מהווה ציון דרך בתולדות הבנייה ומסמלת למעשה את תחילת תקופת הממד הרביעיבשנה זו נבנה הפארתנון באתונה. המבנה עצמו תוכנן בידי האדריכל פידיאס מיוון.

אחד מהארגונים הסודיים שנוסדו באותם ימים כדי לשמר את ה'חוקים' וה'כלים האנרגטים' המייחדים את הידע של המתכננים באותה תקופה שעשו שימוש בהם בבניית היכלות דת רבים הינו ארגון 'הבונים החופשיים'.

ברשימת האבות המייסדים של התנועה היו מורים ופילוסופים בעלי שם ברחבי העולם כמו פיתגורס, אבקלידס, שייסדו בתי ספר לגיאומטריה,  שהיוותה את אחד ממקצועות הלימוד בבנייה חופשית. מורים דגולים אלו שאבו את הבסיס לתנועתם מחכמי מצרים העתיקה והידע שהיה ברשותם במדעים – מה שכונה בשם "המיסטריות העתיקות" - , כמו גם משלמה המלך וחירם מלך צור ששמם יצא לתהילה כבוני היכלות פאר.

על בסיס ידע קדום זה והמסורת המסונית הושתתו עיקרי תורת הבניה החופשית והסימבוליקה/הסמלים שלה.

ציון דרך חשוב שהשפיע גם על תפיסת התכנון והבנייה נעשה בשנים 384 - 322 (לפני הספירה) בהם חי אריסטו , הוגה דעות יווני שהיה הראשון שהשתמש בשיטה מדעית והתבסס על ניסוי. הוא עסק בפילוסופיה, מטפיסיקה, פיסיקה, ביולוגיה, פסיכולוגיה, מוסר ומדיניות, שירה ורטוריקה.

הממד הרביעי -בליבת הבסיס של תפיסת מונח זה עומדת התובנה שישנם דברים מעבר לפיסי שאנו חשים בהם וקיימת בתוכנו הידיעה הפנימית לגבי אמיתותם.הפילוסוף והאדריכל רודולף שטיינר התייחס בהרצאותיו ב1905 לתפיסת הממד הרביעי כ"חלל בעל ארבעה ממדים מתייחס למציאות המשתרעת הרחק מעבר למציאות הרגילה, זו שנתפסת בחושים."  סימול תקופה זו הינו הבסיס המרובע למבנים הארכיטקטונים ותפיסת מימד הגובה היווה דגש ארכיטקטוני רב חשיבות שהתווה פעמים רבות את אופי המבנה ושירת את כל אנשי הדתות השונות כבודהה, מוחמד, ישו ועוד.

בשנים 287 - 212 (לפני הספירה) חי ארכימדס, יווני יליד סיראקוז אשר בסיציליה, אשר נודע כגדול הפיסיקאים והמתמטיקאים בימי קדם.

בשנים 570 - 632 לספירה חי מוחמד נביא איסלאם שאחריו התפתחה תרבות ובניית המסגדים.

בשנת 926 לספירה, יסד האח ג'ימס אנדרסון לפי הנחייתו של הדוכס מונטאגיו מאנגליה את מסדר הבונים המעשיים באנגליה שהתבססה על חוקות גוטיות עתיקות המכונות גם 'חובות – קדומים', הכוללות גם מסורות ואגדות בדבר מוצא ותולדות אומנות הבנייה. בייקון, הוגה דעות אנגלי כחלוץ המדע בעל הישגים מדעיים בתחומים רבים. הוא המציא את זכוכית המגדלת, למד תיאולוגיה ופיסיקה ושאף לפענח את סודות הטבע. הוא חיבר מעין אנציקלופדיה של המדע שכינה אותה בשם "אופוס מאיוס". הוא הצטיין באסטרולוגיה, ראה בחזונו את פיתוח המטוס, ספינות הממונעות בכוח מיכני.

בשנים 1214 - 1294 לספירה נודע רוג'ר

בשנת 1279 לספירה נבנה מצפה כוכבים בפקינג.

בשנת 1329 - 1313 לספירה נבנתה הקתדרלה בברצלונה.

בשנים 1452 - 1519 לספירה חי ליאונרדו דה וינצ'י אשר היה אחד האומנים בכל הזמנים ומודע גם כצייר, פסל, אדריכל, מהנדס והוגה דעות במדעי הטבע.

רבות הדתות המתייחסות להליך בריאת העולם ואורחות חיי האדם, רבים המיידעים המספרים על הליכי החיים והבריאה, רבים המחקרים המיוחסים למדע בתחומים רבים ומגוונים - מתחומי האנתרופולוגיה, היסטוריה, גיאורפיה, מערכות הרפואה של גוף ונפש האדם וחקר הטבע ועוד תחומים רבים - המשותף לכולם היא התפיסה המחשבתית השואפת להרמוניה ואיזון כדי שהאנושות וכדור הארץ עליו אנו חיים ימשיך לשרוד ולהתפתח.

ראוי לציין כי בבסיס תנועת ה"בונים המעשיים" היו גם 'חוקים' חברתיים שרצו לשמר ובראשם קודם כל האמונה באלוהים כבונה העליון של היקום. חוקים כגון: חופש המצפון, סבלנות וסובלנות ביחסים בין העמים והאנשים, מילוי חובות האזרח למדינה, פעולות צדקה והומניטריות לטובת הכלל והפרט, קירוב יסודות הטבע והמדע ללבם של ה'אחים' בארגון ועוד.

התפיסה המחשבתית הטהורה המבינה את חשיבותה של מערכות קשרים - המערכת האקולוגית - מערכת היסודות - ומערכת הקשרים החברתיים בין בני האדם - החלה עוד משחר ההיסטוריה, מתקופות ההתפתחות הראשונות של האדם על פני כדור הארץ וכיום, כאז, אנו חוזרים למערכת החשיבה הבסיסית של כיבוד מערכות ה'קשרים' שלנו בכל אורחות חיינו כמו גם חשיבותם של מערכות יחסי הגומלין בין האדם לטבע.

פעם רקדו בני האדם לאור מדורות וסגדו לכוחות הטבע, ל'אלים' וגרמי השמיים מתוך ההבנה כי החיים מורכבים מהרבה גורמים המשפיעים על החיים כאן על פני האדמה ומתוך ההבנה כי לשם ההשרדות עלינו לכבד את השני, לעזור ולתמוך בו למען מטרה זו שהינה משותפת לכלל. כיום - כשאנו חיים עם טכנולוגיות במהירות האור - אנו עדיין חיים עם אותה הבנה בסיסית שבה כל חלק בעולם משפיע על האחר ושכדי לחיות אנשים זקוקים לאנשים וכוחם של הקשרים החברתיים הינו חזק ומעוגן בכל מערכות החיים.

ספרות רבה מתקופות קדומות כמו גם סיפורי המסורות האינדיאניות וסיפורים מתרבויות רבות אחרות מתייחסות לקשר החזק והבלתי נפרד בין העולם הפיזי ועולם הרוח. קיימת מודעות כי מעגלי החיים נושקים ומחוברים לא רק לאנרגיה של כל יצור חי בעולם הפיזי אלא גם ל'רוחם' של אבותנו ואלו הבאים אחרינו.

תפיסות אלו של האדם שהשתחרר ממסגרות החשיבה של הדת ואשר הבין כי קיים הליך אנרגטי הקשור גם לתדרים /רטטים המשפיעים על כל היקום והינם חלק ממערכת בריאה אחת אדירה שבה כל פרט משפיע על הכלל.

הליך זה שהחל להתפרסם בשנות השבעים של המאה העשרים מחבר אותנו לתקופת תחילתו של הממד החמישי.

ההבנה כי האנרגיות הן ברות חישה והשפעה באה לידי ביטוי בתחומי הרפואה האלטרנטיבית, במחקרים בתחומי בריאות הנפש, בתחומי מחקר שונים, בכל תפיסת האקולוגיה והמדעים השונים וגם בתחום התכנון האדריכלי.

התפיסה ההוליסטית בתכנון הפכה להיות מושג מובן ומקובל ואכן, בכל בית או מבנה ציבורי, בני האדם החיים בו וחפציהם יוצרים מרקם אנרגטי ופיזי הייחודי לו ומשפיעים על הנמצאים בו.

המימד החמישי מתאפיין באדריכלות בתפיסת הבנייה האמורפית/חסרת הצורה המוגדרת.

אנו עדיין בתחילתה של דרך שבה מתגברת המודעות והתובנות כי השינויים שעוברים על כדור הארץ מבחינת האקלים, ההתפתחות הטכנולוגית והתפיסה המדעית כי אנו צועדים לכיוון שבו שינוי המשקל הסגולי של כדור הארץ יהווה גם שינוי תפיסת החומרים בהם נשתמש בחיינו.

זהו הליך מורכב וההבנות המתקבלות הינן מכל תחומי החיים.

באדריכלות כפי שכבר ציינתי הסמן הינו המבנים האמורפים, שינוי המשקלים של החומרים במרחב הבא לידי ביטוי בהכנסת נפחי אוויר לחומרים שונים, ולדוגמה - עיצוב כורסת ישיבה מאלומיניום המנופח באוויר, קונסטרוקציות קלות יותר המרוכבות מסגסוגות שונות של מתכות ושימוש בטכנולוגיות וננו טכנולוגיות המשלבות אלמנטים אורגניים במוצרים כגון מטהרי אוויר, חיישנים שונים ועוד.

תהליכי קבלת ההחלטות גם בבנייה מושתתות על מצב הכלכלה, שינויי האקלים והמצב האקולוגי של כדור הארץ ותפיסת המיחזור ושימוש באנרגיות זמינות שאינן פולטות פחמן לאטמוספירה הולך וצובר תאוצה.

הממד החמישי, התובנות כי אדריכלות אקולוגית ירוקה וברת קיימא הינה מציאות הכרחית - זו הינה המציאות של חיינו וככל שנשכיל לפעול מתוך שיתופי פעולה נוכל להשפיע על הכיוון בו נלך ואליו יתקדם כדור הארץ שלנו.

  •  

 אדריכלות אקולוגית הוליסטית ירוקה וברת קיימא

אדריכלות אקולוגית הוליסטית ירוקה וברת קיימא הינה גישה תכנונית הלוקחת חלק באחריות להבראת האדם וסביבת מגוריו ובהגדרה כוללנית, לוקחת חלק באחריות להבראת כדור הארץ ובשמירה עליו כמקור חיים. זוהי גישה הוליסטית שבה קיימת השפעה הדדית בין המבנה, בני האדם והסביבה.

תכנון מבנה, בית משותף, שכונה ומבני ציבור יקח בחשבון את מכלול ההיבטים היוצרים ומשפיעים על סביבת המבנה. התכנון יכלול בניית מערכת של שכבות שונות הן בהיבט הטכני והן בהיבט הגורמים המשפיעים על המבנה כטמפרטורה = אקלים, משק/מצב המים באזור,  משטר הרוחות, טופוגרפיה, החי והצומח בסביבה, הצרכים הפיזים והתרבותיים של האוכלוסיה ועוד.

החשיבה התכנונית תכלול גם את ההשפעות העתידיות של המבנה על האנשים שיאכלסו אותו ועל הסביבה מבחינת מערכת הצורכת אנרגיה ופולטת אנרגיה ומבחינת תרומת המבנה לסביבה. 

צורות המבנים, הרכב החומרים - חומרים נדיפים? חומרים מתכלים? חומרים המכילים חומרים אורגנים? חומרים המכילים חומרים אורגנים בשילוב חומרים תעשייתים העמידים מול פגעי האקלים? מערכות מיחזור? מערכות מיזוג אוויר? מערכות חימום? מערכות סולאריות? מערכות לטיפול במים אפורים? מים שחורים? סוגי צמחים? זאת ועוד שאלות רבות הינן חלק ממערך התכנון האקולוגי הוליסטי בר קיימא העומד בפני המתכננים כיום ולכל מבנה או מערך מבנים יש צורך להרכיב מערכת תכנונית שתהיה אופטימאלית לצרכיו ולסביבה.

        בנייה אקולוגית ירוקה הופך להיות בעתיד הקרוב הכרח המציאות ולא נושא לבחירה.

                                        דרך ההסתכלות שלנו על ההליכים משתנה.

                      אנו למדים מתובנות העבר ומשדרגים את הכלים שברשותנו לקראת העתיד.

  •  

 איך נתנהל במרחב העתידי שלנו?

אנו חיים היום במרחב המוצף בכמות אדירה של ערוצי תקשורת מכל הסוגים וכל המינים. ערוצים אלו יוצרים ריבוי אנרגיות, קרניים קוסמיות וקרינות אלקטרומגנטיות במרחב המשפיעים כיום יותר ויותר על הגופים הפיסיים שלנו.

התהליך הינו חדירה דרך שינוי הרטטים /התדרים האישיים שלנו שסוטים מאיזון, דרך מרכזי הנפש/צ'קרות למרכזי העצבים שלנו המוליכים את הרטטים ולכיוון איברי הגוף הפיסי.

כדי לדעת לחיות בעולמנו המשתנה - קודם כל עלינו להיות מודעים!

המודעות ברמה האישית כאשר הינה צוברת תאוצה ויוצרת מסה קריטית תודעתית לשינויים המתרחשים - אז, נוצר תחילת התהליך לשינוי בכל תחומי חיינו.

מבחינה אדריכלית, ברמה התודעתית הכוללת קיימת המודעות לשינויי האקלים שביטויים בתחומי התכנון והבריאות דרישה ליצור תקנים חדשים, תקנים מגבילים, ביקורות ומעשיות מול גורמי הסיכון הקיימים ושינוי תפיסות התכנון.

תחום התכנון והבנייה - הכלת הבנייה האקולוגית-ירוקה המתייחסת לשימושים באנרגיות חלופיות, שינוי חומרי הבנייה ועוד. גורמי סיכון נוספים שהתודעה הכללית של כלל האוכלוסיה מתעוררת אליו בצורה מוגברת בשנים האחרונות הינם ההשפעות השליליות של מזהמים כמו: זיהום אוויר, זיהום מי השתייה, שינוי בשכבת האוזון היוצר שינויי אקלים ועוד. 

במסגרת השינויים יש להכיל את ההבנה שגם הגוף הפיסי שלנו יש לו גבולות והוא זקוק למרחב נקי יותר ושקט יותר מריבוי קווי התקשורת למינהם ומשאר המזהמים.

בעיצוב פנים המבנה יש לתת דגש לריחוק או הגנה מפני ריבוי המכשירים החשמליים למינהם כגון: טלויזיות, מטענים למכשירים סלולריים וכו',ריחוק מיטות של תינוקות וילדים שגופם רגיש יותר משקעים של חשמל ומכשירי חשמל, כולל הרוטטים למינהם המותקנים על מיטות התינוקות.

'ניקוי 'החדרים וביחוד חדרי הילדים מריבוי אביזרים כדי לאפשר להם מרחב פתוח יותר. - ריבוי אביזרים וחפצים יוצר תחושת דחיסות וגורם לעצבנות וחוסר שקט.אחסון ואיבזור נכון יותר במרחב כדי לאפשר לכלל החלל בבית המגורים או במבני משרדים להיות פתוח יותר ועוד. 

 

 

הפוך לדף הבית
לייבסיטי - בניית אתרים